Åsele kommun
Åsele kommun har 2 625 invånare och en median för ekonomisk standard på 279 tkr, 15 procent lägre än riket.
Inkomster i Åsele kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Åsele kommun | 279 tkr | 303 tkr | 2 625 | 35312212 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Åsele kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Åsele | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 37,7 % | | 30,3 % | +7,4 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 22,4 % | | 20,5 % | +1,9 |
|---|
| Moderaterna | 12,9 % | | 19,1 % | −6,2 |
|---|
| Centerpartiet | 10,0 % | | 6,7 % | +3,3 |
|---|
| Vänsterpartiet | 5,4 % | | 6,7 % | −1,3 |
|---|
| Kristdemokraterna | 5,3 % | | 5,3 % | ±0,0 |
|---|
| Liberalerna | 3,2 % | | 4,6 % | −1,4 |
|---|
| Miljöpartiet | 1,7 % | | 5,1 % | −3,4 |
|---|
| Övriga partier | 1,3 % | | 1,5 % | −0,2 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 82,0 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Åsele | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 118 | 4,4 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 142 | 5,3 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 133 | 5,0 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 138 | 5,1 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 113 | 4,2 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 123 | 4,6 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 142 | 5,3 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 146 | 5,4 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 117 | 4,4 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 141 | 5,3 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 156 | 5,8 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 152 | 5,7 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 187 | 7,0 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 199 | 7,4 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 216 | 8,1 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 179 | 6,7 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 270 | 10,1 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Åsele | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 2 238 | 83,4 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 444 | 16,5 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Åsele | | Riket |
|---|
| Sverige | 2 294 | 85,5 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 279 | 10,4 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 107 | 4,0 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Åsele | | Riket |
|---|
| Svenskt | 2 410 | 89,8 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 229 | 8,5 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 43 | 1,6 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Åsele | | Riket |
|---|
| Ogifta | 1 424 | 53,1 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 831 | 31,0 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 265 | 9,9 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 162 | 6,0 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Åsele | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 220 | 15,5 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 368 | 25,9 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 71 | 5,0 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 716 | 50,5 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 43 | 3,0 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Åsele | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 2 101 | 78,3 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 105 | 3,9 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 390 | 14,5 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 88 | 3,3 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Åsele | | Riket |
|---|
| Småhus | 2 159 | 80,5 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 358 | 13,3 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 42 | 1,6 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 34 | 1,3 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 88 | 3,3 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Åsele | |
|---|
| Hyresrätt | 484 | 30,3 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 100 | 6,3 % | |
|---|
| Äganderätt | 1 012 | 63,4 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 0 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Åsele | | Riket |
|---|
| –1920 | 347 | 10,4 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 107 | 3,2 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 195 | 5,8 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 227 | 6,8 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 367 | 11,0 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 160 | 4,8 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 260 | 7,8 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 113 | 3,4 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 53 | 1,6 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 21 | 0,6 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 5 | 0,1 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 9 | 0,3 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 1 479 | 44,2 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Åsele | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 2 927 | 87,6 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 7 | 0,2 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus radhus | 4 | 0,1 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 50 | 1,5 % | | 5,6 % |
|---|
| Ospecificerat | 355 | 10,6 % | | 0,9 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Åsele | | Riket |
|---|
| Bostad | 3 343 | 32,1 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 207 | 2,0 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 129 | 1,2 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 35 | 0,3 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 12 | 0,1 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 6 591 | 63,2 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 107 | 1,0 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Åsele | | Riket |
|---|
| Landareal | 424 888 | 93,0 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 32 213 | 7,0 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Åsele | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 118 | 9,7 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 671 | 55,4 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 169 | 14,0 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 198 | 16,4 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 55 | 4,5 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Åsele | |
|---|
| Sysselsatta | 1 074 | 82,8 % | |
|---|
| Arbetslösa | 46 | 3,5 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 178 | 13,7 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Åsele | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 137 | 11,0 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 115 | 9,2 % | |
|---|
| Energi och miljö | 25 | 2,0 % | |
|---|
| Bygg | 112 | 9,0 % | |
|---|
| Handel | 100 | 8,0 % | |
|---|
| Transport | 85 | 6,8 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 29 | 2,3 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 7 | 0,6 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 6 | 0,5 % | |
|---|
| Fastigheter | 11 | 0,9 % | |
|---|
| Företagstjänster | 78 | 6,3 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 62 | 5,0 % | |
|---|
| Utbildning | 112 | 9,0 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 292 | 23,5 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 62 | 5,0 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 10 | 0,8 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Åsele | |
|---|
| Näringslivet | 763 | 61,3 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 486 | 39,0 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Åsele | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 35 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 31 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 22 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 12 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 279,1 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 303,4 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 2 625 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Åsele | Riket |
|---|
| Alla | 18 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 24 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 16 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 16 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 18 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 17 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Åsele | Riket |
|---|
| Alla | 2 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 1 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 2 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 2 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 3 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 3 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Åsele | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 28 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 35 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 24 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 12 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 298,9 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 322,3 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 2 112 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Åsele | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 192,8 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 7,8 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 31,4 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 99,5 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 5,1 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 4,6 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 3,7 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 3,1 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 0,9 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 3,4 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 1,4 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 2,8 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 0,8 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,9 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 77,0 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 1,8 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 280,2 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Åsele | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 58 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 20 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 82 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 44 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 4 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 7 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 12 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 3 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 3 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 20 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 2 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 8 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 6 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 96 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 11 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 98 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Åsele | Riket |
|---|
| Antal | 1 598 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 596 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Åsele kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Åsele | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 3,39 | 4,28 (2025) | 2024 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Åsele | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 94,21 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 17,89 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 25,20 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 0,82 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Åsele | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 83,87 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 4,57 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Åsele | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 6,21 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 22,19 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Åsele | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 10,36 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 49 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 7,40 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Åsele | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 219 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 100 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 70,90 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 86,67 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Åsele | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 9 708 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 1 302 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 37,20 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 1 079 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Åsele | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 85,71 | 78,86 | 2025 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 92,31 | 84,95 | 2025 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 69 | – | 2023 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Åsele kommun
I kommunen finns 1 nationalpark och 64 naturreservat.
- Björnlandet nationalpark, 24 km², bildat 1991
- Aspsjökullen naturreservat, 640 hektar, bildat 2009
- Baksjöbäcken naturreservat, 210 hektar, bildat 2018
Naturreservatet Baksjöbäcken är ett vattensystem med höga värden kopplat till natur och friluftsliv. Reservatet består tre delsträckor av Baksjöbäcken och sjöarna Lill-Baksjön, Stor-Baksjön samt mynningsområdet i den överst liggande Stensjön. Från Stensjön till Baksjöbäckens mynning är sträckan ca 7 km. … - Baksjönäs naturreservat, 32 hektar, bildat 2017
Läge och landskap Baksjönäs ligger ca 4 km söder om Borgsjö på 385-455 meters höjd över havet. Området ligger i brant sydväst sluttning och underlaget består av blockrik morän. Mindre områden ligger i nordostsluttning och är frodigare och fuktigare. Det finns inslag av myr i norra samt södra delen av området samt en … - Bastuklumpen naturreservat, 298 hektar, bildat 2009
- Björnbergtjärnen naturreservat, 109 hektar, bildat 2009
- Björntjärnkullen naturreservat, 31 hektar, bildat 2026
Björntjärnkullens naturreservat ligger cirka 6 kilometer sydost om Mårdsjöberg. Terrängen är ganska kuperad med två blockrika toppar. Norra delen av naturreservatet består av tallskog. Inslaget av gran ökar söderut för att övergå till grandominerad barrblandskog längst i söder. I hela naturreservatet är skogen tydligt … - Blakliden naturreservat, 130 hektar, bildat 2007
- Brandbärsberget naturreservat, 104 hektar, bildat 2005
Brandbärsberget naturreservat ligger ca 10 km nordväst om Åsele (Sjeltie) och domineras av de två skogsklädda höjderna Brandbärsberget och Fäbodberget som reser sig ca 50 meter över omgivningarna. I sänkan mellan dessa berg tätnar skogen för att i väster övergå i mer sumpskogsartade marker. Mellan dessa skogsbärande … - Bäckmyrkullen naturreservat, 53 hektar, bildat 1997
- Börtingberget naturreservat, 14 km², bildat 2020
Börtingberget är ett stort sammanhängande område med gammal skog som ligger på Stöttingfjället, ca 40 km NO om Åsele. Området består av bergen Björkliden, Svarttjärnkullen, Börtingberget, Granberget och Gäddsjöberget. Mellan bergen ligger flackare marker med många små och medelstora myrar och ett antal mindre tjärnar. … - Djupsjöbrännan naturreservat, 23 hektar, bildat 2017
Läge och landskap Djupsjöbrännan ligger ca 4 km nordost om Yxsjö på 340-350 meters höjd över havet. Området är relativt flackt med mindre kullar i främst östra och norra delen av området. Skogen består till största delen av barrnaturskog med ett visst lövinslag av asp, björk och enstaka sälgar. I Djupsjöbrännans södra … - Djuptjärnkullen naturreservat, 67 hektar, bildat 2012
- Flatberget naturreservat, 861 hektar, bildat 2017
Flatbergets naturreservat ligger ca 40 km västsydväst om Lycksele. Reservatet nås enklast via den skogsbilväg som genomkorsar området som passerar via Åttonträsk eller Vägsele. Området är ett stort naturlandskap med huvudsakligen gamla, urskogsartade granskogar av höghöjdstyp, högproduktiva grannaturskogar och … - Gammelgårdsberget naturreservat, 248 hektar, bildat 2009
- Gigtaberget naturreservat, 51 hektar, bildat 2008
- Grankullen naturreservat, 54 hektar, bildat 2017
Läge och landskap Grankullen ligger ca 20 km sydväst om Åsele på 320-400 meters höjd över havet. Området utgörs av sydvästsluttning ned mot ett flackare parti med våtmark. En skogsbilväg genomkorsar reservatsområdets centrala del. Sluttningen utgörs av bördig mark med många små bäckar och dråg som rinner ner mot … - Grovsjöbrännan naturreservat, 156 hektar, bildat 2009
Grovsjöbrännans naturreservat ligger drygt 30 km ostnordost om Åsele. Reservatet utgörs av de högsta delarna av berget Grovsjöbrännan med sluttningar främst åt öster, de västligaste delarna av berget Ormsjökullen samt Viterknösens topp och branta sydsluttning i sydväst. Skogarna i reservatet består i huvudsak av … - Häggsjö-Bergmyran naturreservat, 88 hektar, bildat 2018
Norra delen av reservatet präglas av våtmarken Häggsjö-Bergmyran med urskogsartad tallskog på fastmarksholmarna med stående silverfuror. På sluttningen i västra delen av reservatet finns en brandpräglad talldominerad skog med mycket gott om brandstubbar. Söderut ökar inslaget av gran. Kring bäcken i öster växer … - Häggsjöbäcken naturreservat, 32 hektar, bildat 2018
Naturreservatet ligger i en mycket blockrik sänka som sluttar svagt mot söder. Genom reservatet rinner Häggsjöbäcken omgiven av grandominerad naturskog. I sydväst finns några mindre myrar. Naturreservatets skogar har mycket låg påverkansgrad i ett landskap starkt präglat av efter avverkningar uppkomna ungskogar. I … - Jackestjärnen naturreservat, 21 hektar, bildat 2018
Jackestjärnen ligger på Storsjöliden ca 12 km ostsydost om Åsele, drygt 500 m ö h. Det är ett flackt område med svag lutning åt sydväst. Reservatet har fått sitt namn efter den lilla tjärnen i södra delen. Området omges av hyggen, ungskogar och en del påverkad höjdlägesskog. I reservatet växer gammal välskiktad … - Järnesberget naturreservat, 186 hektar, bildat 2020
Järnesberget är ett sammanhängande område med gammal skog som ligger på Stöttingfjällets platå, ca 40 km nordost om Åsele. Området består av Järnesbergets flertal kullar och sluttningar. Mellan kullarna ligger flackare marker med många små och medelstora myrar. Höjden över havet varierar mellan 525 och 620 meter. En … - Klingerberget naturreservat, 204 hektar, bildat 2009
- Klipptjärn naturreservat, 171 hektar, bildat 2009
- Kultran naturreservat, 176 hektar, bildat 2024
Naturreservatet utgörs av ett större sammanhängande naturskogsområde med grandominerade barrblandskogar. Reservatet har höga naturvärden knutna till det naturskogsartade skogstillståndet, med god förekomst av strukturer som gamla träd, grova lövträd, stående och liggande död ved. Det finns även ett stort inslag av … - Kvällåliden naturreservat, 61 hektar, bildat 2009
- Kälberget naturreservat, 79 hektar, bildat 2009
- Laraborg naturreservat, 144 hektar, bildat 2019
Läge och landskap Laraborg ligger ca 15 km västnordväst om Åsele på 435-590 meters höjd över havet. Området är kuperat med flera bergskullar och dalgångar. Centralt ligger det största berget som heter Storbergkullen. I områdets svackor och dalgångar återfinns ett flertal myrar varav den större Lång-Rödmossamyran … - Lars-Larsberget naturreservat, 51 hektar, bildat 2017
Lars-Larsbergets naturreservat ligger ca 6 km söder om Fredrika och domineras av Lars-Larsbergets topp och östsluttning. Områdets höga naturvärden är främst kopplade till den naturskogsartade barrblandskogen som är grandominerad i söder och talldominerad i norr. I den södra delen finns även ett rikligt inslag av … - Lilla Stutvattnet naturreservat, 117 hektar, bildat 1997
- Mesjödalen naturreservat, 517 hektar, bildat 2009
Mesjödalens naturreservat ligger ca 33 km sydost om Åsele samhälle. Reservatet består av Lakasjöbergets topparti och öst-, syd och västsluttningar. Västsluttningen går ner mot en dalgång, Mesjödalen, genom vilken Mesjöbäcken rinner, omgiven av våtmark. Reservatets sydöstra del består av Mjölkmyrberget med dess branta … - Middagsberget naturreservat, 13 hektar, bildat 2017
Läge och landskap Middagsberget ligger ca 4 km söder om Borgsjö på 380-460 meters höjd över havet. Området ligger i en brant nordostsluttning i blockrik terräng med flera lodytor. Området omges av hyggen och ungskogar. Området är helt obrutet av vägar och har en mycket låg påverkasgrad. Geologi Berggrunden inom … - Nordansjöberget naturreservat, 65 hektar, bildat 1997
- Näversjöberget naturreservat, 86 hektar, bildat 2004
- Nörd-lomsjöberget naturreservat, 35 hektar, bildat 2026
Nörd-Lomsjöbergets naturreservat ligger ca 18 km sydväst om Åsele, och utgörs av Nörd-Lomsjöbergets södra delar med dess småböljande topparti samt branta syd- och sydostsluttningar. I norr finns en liten myr. Skogarna i naturreservatet är gamla och olikåldriga. I de flackare partierna är skogen grandominerad och … - Ormberget naturreservat, 162 hektar, bildat 2019
Läge och landskap Ormbergets naturreservat är beläget ca 14 km väster om Lillögda i Åsele kommun. Hela området ligger i en sydvästsluttning som avslutas över en bergskam i norr. Området domineras av grannaturskog med inslag av tallnaturskog. I den övre delen av sluttningen finns det sluttande kärr som både är öppna … - Ormsjökullen naturreservat, 144 hektar, bildat 2009
- Predikstolberget naturreservat, 209 hektar, bildat 2023
Predikstolberget ligger ca 3 km väster om byn Lakasjö i södra Åsele kommun. Området består av Mesjöbergets och Predikstolsbergets sydliga och sydvästliga sluttningar. Naturreservatets skogar består till största delen av gammal, brandpräglad tallnaturskog med mycket höga naturvärden. I sluttningen har skogen en … - Ringåskullen naturreservat, 168 hektar, bildat 2009
Ringåskullens naturreservat ligger knappt 2 mil nordväst om Åsele och utgörs av delar av Ringåskullens tvådelade bergstopp, dess syd- och västsluttningar samt myrlandet sydost om berget ner mot Järvsjön. Myrarna är orörda, svagt sluttande starrkärr och ligger på en platå som avvattnas både åt öster via Järvsjön och åt … - Rödberget naturreservat, 168 hektar, bildat 1997
- Rönnåsliden naturreservat, 553 hektar, bildat 2017
Läge och landskap Rönnåsliden ligger ca 31 km sydväst om Lycksele på 440-520 meters höjd över havet. Reservatet består av berget Rönnåsliden och en del av ett flackare större myrområde, Stormyren, i söder. Gåsträsket, som är en större myrsjö, ligger centralt i reservatet. Det finns även tre mindre myrsjöar utefter … - Rötjärnberget naturreservat, 128 hektar, bildat 2009
- Siksjö naturreservat, 14 hektar, bildat 1997
Siksjö naturreservat ligger i Åsele kommun, ca 1 km NO om byn Siksjö och 3 mil NO om Åsele. Området består av en svag sydsluttning klädd med gammal granskog (200-250 år). Granarna är rikt draperade med hänglavar och flera granar har dessutom brandljud, troligtvis uppkomna efter en lättare betesbränna omkring 1900. … - Skalberget naturreservat, 104 hektar, bildat 1997
- Skallvattenberget naturreservat, 99 hektar, bildat 2009
- Skeltberget naturreservat, 77 hektar, bildat 2023
Skeltberget ligger 25 km sydväst om Åsele tätort och 11 km västsydväst om byn Gafsele. Naturreservatet utgörs av Skeltbergets topparti och dess sluttningar mot syd och väst. Skogarna på berget består av grandominerade barrblandskogar med en hel del gamla tallöverståndare. Bitvis är det mycket gott om hänglavar och död … - Skovelsjöberget naturreservat, 423 hektar, bildat 2009
- Stenbithöjden naturreservat, 17 km², bildat 1997
- Stenbittjärnen naturreservat, 92 hektar, bildat 2009
Stenbittjärnens naturreservat ligger ca 30 km öster om Åsele och ca 3 km NV om byn Tallsjö. Det utgörs av Björnbergets branta nordsluttning samt små myrar och tjärnar vid foten av sluttningen. En väg utgör områdets norra och östra gräns. En bäck (Abborrvattenbäcken) rinner nedom sluttningen längs reservatets norra … - Stockholmsgata naturreservat, 114 hektar, bildat 1974
- Stor-Almselberget naturreservat, 217 hektar, bildat 2020
Stor-Almselberget ligger ca 30 km nordväst om Åsele, på gränsen mellan Åsele och Vilhelmina kommuner. Det består av Stor-Almselbergets toppområde och omgivande sluttningar samt delar av Krutsjökullarna, 370¿630 m ö h. I stort sett hela området utgörs av gammal grannaturskog med mycket få spår av skogsbruk. Det finns … - Stor-Norsjöberget naturreservat, 50 hektar, bildat 2009
- Stor-Rotliden naturreservat, 538 hektar, bildat 2009
Läge och landskap Stor-Rotliden ligger ca 17 km norr om Fredrika på 450-575 meters höjd över havet. Reservatet utgörs i huvudsak av berget Björkliden och Stöt-tingberget samt ett flackare, myrrikt område mellan de båda bergen. Det finns även myrområden i södra och nordvästra delen av reservatet, dessa ingår i större … - Svanamyran naturreservat, 439 hektar, bildat 2009
Svanamyran ligger 3 mil östsydöst om Åsele. Reservatet utgörs av det stora, centrala myrkomplexet Svanamyran samt intilliggande skogsområden. Inte sällan sker övergången mellan myr och skog gradvis, både vad gäller krontäckning och fuktighet. Myrområdena är variationsrika och innefattar allt från stora och vidsträckta … - Svanaträskmyran naturreservat, 15 km², bildat 2016
Svanaträskmyrans naturreservat består av Svanaträskmyran, Stormyran och Ytter-Stormyran. Tillsammans bildar de ett kontrastrikt myrkomplex som breder ut sig söder om vägen vid Råberg, mitt emellan Lycksele och Vilhelmina. Granån rinner upp i myrkomplexet och avvattnar det österut till Örån. Hela området är … - Sör-Lomsjöberget naturreservat, 103 hektar, bildat 2009
- Sörberget naturreservat, 96 hektar, bildat 2017
Sörbergets naturreservat ligger ca 2 mil nordväst om Åsele i Åsele kommun och består av en bergstopp och dess nord- och nordvästsluttning. Sörberget består av en högklassig, bitvis urskogsartad granskog som har mycket höga naturvärden. I området finns gott om naturskogsstrukturer så som gamla granar, god tillgång på … - Tallkullarna naturreservat, 505 hektar, bildat 2009
Tallkullarnas naturreservat ligger på vattendelaren mellan vattendragen Flärkån och Oxvattenbäcken. Reservatet består av bergen Tallkullarna, Baktoberget och Solasnarken. Tillsammans utgör dessa en markerad bergrygg i terrängen. Området har mycket varierande topografi med ett antal exponerade branter. Områdets skogar … - Tallsjöbergen naturreservat, 17 km², bildat 2010
Tallsjöbergen är ett av länets största skogsreservat nedan fjällen och är ett utmärkt besöksmål för den som vill uppleva orörd natur i ett närapå väglöst land. Vid den mäktiga sydbranten nära Hundberget ges en storsalgen utsikt över lanskapet. Reservatet ligger ca 3 mil nordnordost om Åsele och ca 4,5 mil ostsydost om … - Tjäderkullen naturreservat, 101 hektar, bildat 2009
- Tvärmyrkullen naturreservat, 188 hektar, bildat 2013
Näverberget utgör en del av Tvärmyrkullens naturreservat och ligger ca 25 km sydväst om Åsele. Höjden över havet är mellan 385¿425 meter. Området utgörs främst av Näverberget samt av små öppna mossar och kärr. Skogen består av grandominerad naturskog med inslag av lövträd. Berggrunden består av grå till rödgrå, … - Vackerkullen naturreservat, 86 hektar, bildat 2016
Vackerkullen ligger ca 30 km nordost om Åsele på mellan 460 och 570 meters höjd över havet. Området består av en sydvästsluttning och en sydostsluttning på två kullar varav den östra är Vackerkullen och den västra är Orrvinkullen. Området omges helt av ungskogar och hyggen och genomkorsas av en skogsbilväg. Norra … - Vammasjön naturreservat, 136 hektar, bildat 1997
- Vitbergstången naturreservat, 179 hektar, bildat 2008
- Värniksberget naturreservat, 301 hektar, bildat 2009
Värniksbergets naturreservat ligger ca 25 km VSV om Fredrika. Reservatet utgörs av bergen Brännberget i norr, Rönnkullen i områdets centrala del och Värniksberget i söder. På Värniksberget finns en mycket markant sydbrantsklippa med stora ras- och blockmarker nedanför. Värniksberget är ett område med mycket höga …
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Åsele kommun
Kommunen är indelad i 2 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.