Älmhult kommun
Älmhult kommun har 17 249 invånare och en median för ekonomisk standard på 318 tkr, 3 procent lägre än riket.
Inkomster i Älmhult kommun
| Område | Median | Medel | Invånare | Fördelning på rikets inkomstgrupper |
|---|
| Älmhult kommun | 318 tkr | 356 tkr | 17 249 | 26262523 |
|---|
| Riket | 327 tkr | 390 tkr | 10 346 694 | 25252525 |
|---|
Ekonomisk standard 2024: hushållets inkomst efter skatt, justerad för hur många som bor i hushållet. Tusen kronor per år. Fördelningen visar hur stor andel av invånarna som hör till rikets fyra lika stora inkomstgrupper, från lägst till högst; i riket är varje grupp 25 procent. Källa: SCB.
Så röstade Älmhult kommun i riksdagsvalet 2022
| Parti | Älmhult | | Riket | Skillnad |
|---|
| Socialdemokraterna | 31,9 % | | 30,3 % | +1,6 |
|---|
| Sverigedemokraterna | 24,5 % | | 20,5 % | +4,0 |
|---|
| Moderaterna | 19,4 % | | 19,1 % | +0,3 |
|---|
| Kristdemokraterna | 6,9 % | | 5,3 % | +1,6 |
|---|
| Centerpartiet | 6,6 % | | 6,7 % | −0,1 |
|---|
| Vänsterpartiet | 3,9 % | | 6,7 % | −2,8 |
|---|
| Miljöpartiet | 2,9 % | | 5,1 % | −2,2 |
|---|
| Liberalerna | 2,7 % | | 4,6 % | −1,9 |
|---|
| Övriga partier | 1,2 % | | 1,5 % | −0,3 |
|---|
Riksdagsvalet 2022, andel av giltiga röster. Skillnad i procentenheter mot riket. Valdeltagandet i kommunen var 85,3 procent, mot 84,2 procent i riket. Källa: SCB.
Befolkning
Ålder 2025
| Ålder | Antal | Älmhult | | Riket |
|---|
| 0–4 år | 910 | 5,2 % | | 4,9 % |
|---|
| 5–9 år | 1 174 | 6,7 % | | 5,6 % |
|---|
| 10–14 år | 1 237 | 7,0 % | | 5,9 % |
|---|
| 15–19 år | 1 069 | 6,1 % | | 6,0 % |
|---|
| 20–24 år | 744 | 4,2 % | | 5,7 % |
|---|
| 25–29 år | 760 | 4,3 % | | 5,8 % |
|---|
| 30–34 år | 990 | 5,6 % | | 7,0 % |
|---|
| 35–39 år | 1 289 | 7,3 % | | 7,1 % |
|---|
| 40–44 år | 1 244 | 7,1 % | | 6,3 % |
|---|
| 45–49 år | 1 187 | 6,8 % | | 6,0 % |
|---|
| 50–54 år | 1 087 | 6,2 % | | 6,3 % |
|---|
| 55–59 år | 1 086 | 6,2 % | | 6,3 % |
|---|
| 60–64 år | 1 060 | 6,0 % | | 5,9 % |
|---|
| 65–69 år | 888 | 5,1 % | | 5,2 % |
|---|
| 70–74 år | 849 | 4,8 % | | 4,8 % |
|---|
| 75–79 år | 830 | 4,7 % | | 4,7 % |
|---|
| 80– år | 1 172 | 6,7 % | | 6,4 % |
|---|
Svensk och utländsk bakgrund 2025
| Utländsk/svensk bakgrund | Antal | Älmhult | | Riket |
|---|
| Svensk bakgrund | 11 912 | 67,8 % | | 72,3 % |
|---|
| Utländsk bakgrund | 5 669 | 32,2 % | | 27,7 % |
|---|
Födelseregion 2025
| Födelseregion | Antal | Älmhult | | Riket |
|---|
| Sverige | 12 906 | 73,4 % | | 79,2 % |
|---|
| Europa utom Sverige | 2 133 | 12,1 % | | 9,0 % |
|---|
| Övriga världen inkl. uppgift saknas | 2 543 | 14,5 % | | 11,9 % |
|---|
Medborgarskap 2025
| Medborgarskap | Antal | Älmhult | | Riket |
|---|
| Svenskt | 15 321 | 87,2 % | | 92,2 % |
|---|
| Europeiskt utom svenskt | 1 144 | 6,5 % | | 4,2 % |
|---|
| Övriga världen inkl. statslös och okänt | 1 119 | 6,4 % | | 3,7 % |
|---|
Civilstånd 2025
| Civilstånd | Antal | Älmhult | | Riket |
|---|
| Ogifta | 8 890 | 50,6 % | | 54,2 % |
|---|
| Gifta | 6 550 | 37,3 % | | 31,9 % |
|---|
| Skilda | 1 398 | 8,0 % | | 10,0 % |
|---|
| Änkor/änklingar | 738 | 4,2 % | | 3,9 % |
|---|
Hushållstyper 2025
| Hushållstyp | Antal | Älmhult | | Riket |
|---|
| Sammanboende med barn | 2 073 | 26,2 % | | 21,4 % |
|---|
| Sammanboende utan barn | 2 102 | 26,6 % | | 23,9 % |
|---|
| Ensamstående med barn | 468 | 5,9 % | | 7,1 % |
|---|
| Ensamstående utan barn | 2 985 | 37,7 % | | 42,0 % |
|---|
| Övriga hushåll | 286 | 3,6 % | | 5,6 % |
|---|
Boende och bebyggelse
Boende efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Älmhult | | Riket |
|---|
| Äganderätt | 11 553 | 65,7 % | | 46,9 % |
|---|
| Bostadsrätt | 1 201 | 6,8 % | | 20,5 % |
|---|
| Hyresrätt | 4 260 | 24,2 % | | 30,3 % |
|---|
| Uppgift saknas | 563 | 3,2 % | | 2,3 % |
|---|
Boende efter hustyp 2025
| Hustyp | Antal | Älmhult | | Riket |
|---|
| Småhus | 12 769 | 72,6 % | | 50,9 % |
|---|
| Flerbostadshus | 3 863 | 22,0 % | | 43,6 % |
|---|
| Övriga hus | 255 | 1,5 % | | 1,0 % |
|---|
| Specialbostäder | 128 | 0,7 % | | 2,2 % |
|---|
| Uppgift saknas | 559 | 3,2 % | | 2,3 % |
|---|
Lägenheter efter upplåtelseform 2025
| Upplåtelseform | Antal | Älmhult | |
|---|
| Hyresrätt | 3 112 | 36,7 % | |
|---|
| Bostadsrätt | 740 | 8,7 % | |
|---|
| Äganderätt | 4 628 | 54,6 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 1 | 0,0 % | |
|---|
Bostädernas byggår 2025
| Byggår | Antal | Älmhult | | Riket |
|---|
| –1920 | 1 447 | 20,2 % | | 14,2 % |
|---|
| 1921–1930 | 646 | 9,0 % | | 6,2 % |
|---|
| 1931–1940 | 415 | 5,8 % | | 6,3 % |
|---|
| 1941–1950 | 524 | 7,3 % | | 6,3 % |
|---|
| 1951–1960 | 514 | 7,2 % | | 7,7 % |
|---|
| 1961–1970 | 825 | 11,5 % | | 12,8 % |
|---|
| 1971–1980 | 1 215 | 17,0 % | | 16,6 % |
|---|
| 1981–1990 | 467 | 6,5 % | | 7,7 % |
|---|
| 1991–2000 | 257 | 3,6 % | | 3,8 % |
|---|
| 2001–2010 | 253 | 3,5 % | | 4,7 % |
|---|
| 2011–2020 | 341 | 4,8 % | | 3,8 % |
|---|
| 2021–2030 | 36 | 0,5 % | | 1,6 % |
|---|
| Okänt | 217 | 3,0 % | | 8,1 % |
|---|
Bostadsbyggnader 2025
| Byggnadstyp | Antal | Älmhult | | Riket |
|---|
| Småhus friliggande | 6 340 | 88,6 % | | 81,9 % |
|---|
| Småhus kedjehus | 162 | 2,3 % | | 5,3 % |
|---|
| Småhus flera lägenheter | 142 | 2,0 % | | 1,4 % |
|---|
| Småhus radhus | 106 | 1,5 % | | 5,0 % |
|---|
| Flerbostadshus | 279 | 3,9 % | | 5,6 % |
|---|
| Ospecificerat | 128 | 1,8 % | | 0,9 % |
|---|
Byggnader och markyta 2025
| Byggnadstyp | Antal | Älmhult | | Riket |
|---|
| Bostad | 7 157 | 34,3 % | | 34,0 % |
|---|
| Industri | 233 | 1,1 % | | 1,0 % |
|---|
| Samhällsfunktion | 260 | 1,2 % | | 1,6 % |
|---|
| Verksamhet | 131 | 0,6 % | | 0,8 % |
|---|
| Ekonomibyggnad | 25 | 0,1 % | | 0,5 % |
|---|
| Komplementbyggnad | 12 517 | 60,1 % | | 59,7 % |
|---|
| Övrig byggnad | 520 | 2,5 % | | 2,5 % |
|---|
Land- och vattenareal 2026
| Arealtyp | Hektar | Älmhult | | Riket |
|---|
| Landareal | 89 398 | 91,0 % | | 77,0 % |
|---|
| Inlandsvatten exkl. de fyra stora sjöarna | 8 829 | 9,0 % | | 5,9 % |
|---|
| De fyra stora sjöarna | 0 | 0,0 % | | 1,7 % |
|---|
| Havsvatten | 0 | 0,0 % | | 15,4 % |
|---|
Utbildning och arbete
Utbildningsnivå, 25–65 år 2025
| Utbildningsnivå | Antal | Älmhult | | Riket |
|---|
| Förgymnasial utbildning | 821 | 9,2 % | | 9,3 % |
|---|
| Gymnasial utbildning | 3 733 | 41,9 % | | 39,7 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, mindre än 3 år | 1 370 | 15,4 % | | 16,3 % |
|---|
| Eftergymnasial utbildning, 3 år eller mer | 2 625 | 29,5 % | | 31,9 % |
|---|
| Uppgift om utbildningsnivå saknas | 355 | 4,0 % | | 2,8 % |
|---|
Arbetsmarknadsstatus 2024
| Grupp | Antal | Älmhult | |
|---|
| Sysselsatta | 7 820 | 82,4 % | |
|---|
| Arbetslösa | 476 | 5,0 % | |
|---|
| Personer utanför arbetskraften | 1 199 | 12,6 % | |
|---|
Avser personer 20–64 år.
Sysselsatta efter näringsgren 2024
| Näringsgren SNI 2007 | Antal | Älmhult | |
|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 326 | 3,8 % | |
|---|
| Tillverkning och utvinning | 1 155 | 13,5 % | |
|---|
| Energi och miljö | 39 | 0,5 % | |
|---|
| Bygg | 455 | 5,3 % | |
|---|
| Handel | 1 088 | 12,7 % | |
|---|
| Transport | 318 | 3,7 % | |
|---|
| Hotell och restaurang | 137 | 1,6 % | |
|---|
| Information och kommunikation | 376 | 4,4 % | |
|---|
| Finans och försäkring | 39 | 0,5 % | |
|---|
| Fastigheter | 139 | 1,6 % | |
|---|
| Företagstjänster | 2 200 | 25,7 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning och försvar | 300 | 3,5 % | |
|---|
| Utbildning | 760 | 8,9 % | |
|---|
| Vård och omsorg | 898 | 10,5 % | |
|---|
| Kultur och personliga tjänster | 242 | 2,8 % | |
|---|
| Uppgift saknas | 51 | 0,6 % | |
|---|
Sysselsatta som bor i området, efter arbetsgivarens bransch.
Sysselsatta efter sektor 2024
| Arbetsställets sektortillhörighet | Antal | Älmhult | |
|---|
| Näringslivet | 6 729 | 78,7 % | |
|---|
| Offentlig förvaltning (staten, kommun, region) | 1 834 | 21,4 % | |
|---|
Ekonomi
Ekonomisk standard 2024
| Mått | Älmhult | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 26 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 26 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 23 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 317,6 tkr | 327,3 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 355,9 tkr | 390,4 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 17 249 | 10 346 694 |
|---|
Låg och hög ekonomisk standard 2024
Låg ekonomisk standard, procent
| Ålder | Älmhult | Riket |
|---|
| Alla | 14 % | 13 % |
|---|
| 0–19 år | 19 % | 17 % |
|---|
| 20–64 år | 13 % | 13 % |
|---|
| 20–65 år | 13 % | 13 % |
|---|
| 65+ år | 12 % | 10 % |
|---|
| 66+ år | 12 % | 10 % |
|---|
Hög ekonomisk standard, procent
| Ålder | Älmhult | Riket |
|---|
| Alla | 5 % | 7 % |
|---|
| 0–19 år | 2 % | 4 % |
|---|
| 20–64 år | 6 % | 8 % |
|---|
| 20–65 år | 6 % | 8 % |
|---|
| 65+ år | 6 % | 8 % |
|---|
| 66+ år | 6 % | 8 % |
|---|
Åldersgrupperna överlappar delvis; SCB redovisar dem så.
Inkomstklasser 2024
| Mått | Älmhult | Riket |
|---|
| Kvartil 1, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 2, andel personer, procent | 25 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 3, andel personer, procent | 24 % | 25 % |
|---|
| Kvartil 4, andel personer, procent | 26 % | 25 % |
|---|
| Medianvärde, tkr | 359,4 tkr | 359,2 tkr |
|---|
| Medelvärde, tkr | 397,2 tkr | 399,7 tkr |
|---|
| Antal personer totalt | 12 958 | 8 071 896 |
|---|
Avser sammanräknad förvärvsinkomst.
Nettoinkomst 2024
Medelvärde för samtliga, tkr
| Inkomstkomponent | Älmhult | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 290,3 tkr | 289,5 tkr |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 5,9 tkr | 6,5 tkr |
|---|
| Inkomst av kapital | 42,6 tkr | 63,8 tkr |
|---|
| Pensioner | 79,5 tkr | 80,1 tkr |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 3,9 tkr | 4,6 tkr |
|---|
| Sjukpenning med mera | 5,2 tkr | 5,8 tkr |
|---|
| Föräldrapenning | 5,7 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 2,9 tkr | 4,7 tkr |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 1,1 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Barnbidrag | 4,8 tkr | 4,0 tkr |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 2,7 tkr | 5,2 tkr |
|---|
| Bostadsbidrag | 2,9 tkr | 3,0 tkr |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 1,2 tkr | 1,3 tkr |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 1,4 tkr | 1,8 tkr |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 107,6 tkr | 107,6 tkr |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 1,8 tkr | 2,6 tkr |
|---|
| Nettoinkomst | 340,8 tkr | 366,6 tkr |
|---|
Andel med inkomstslag, procent
| Inkomstkomponent | Älmhult | Riket |
|---|
| Löneinkomst | 66 % | 68 % |
|---|
| Näringsinkomst med mera | 13 % | 8 % |
|---|
| Inkomst av kapital | 82 % | 82 % |
|---|
| Pensioner | 32 % | 31 % |
|---|
| Sjuk- och aktivitetsersättning | 3 % | 3 % |
|---|
| Sjukpenning med mera | 7 % | 8 % |
|---|
| Föräldrapenning | 17 % | 15 % |
|---|
| Arbetsmarknadsstöd | 4 % | 5 % |
|---|
| Övriga skattepliktiga transfereringar | 3 % | 3 % |
|---|
| Barnbidrag | 31 % | 26 % |
|---|
| Studiestöd inkl. studielån | 4 % | 6 % |
|---|
| Bostadsbidrag | 7 % | 8 % |
|---|
| Ekonomiskt bistånd | 2 % | 2 % |
|---|
| Övriga skattefria transfereringar | 4 % | 5 % |
|---|
| Skatt och allmänna egenavgifter | 95 % | 95 % |
|---|
| Övriga negativa transfereringar | 13 % | 18 % |
|---|
| Nettoinkomst | 98 % | 98 % |
|---|
Personbilar 2025
| Mått | Älmhult | Riket |
|---|
| Antal | 8 710 | 4 433 454 |
|---|
| Per 1 000 invånare | 495 | 418 |
|---|
Avser personbilar i trafik.
Nyckeltal för Älmhult kommun
Arbete och näringsliv
| Nyckeltal | Älmhult | Riket | År |
|---|
| Långtidsarbetslösa i arbetskraften (BAS), 18-65 år, andel (%) | 4,58 | 4,28 | 2025 |
|---|
Boende och kommunikationer
| Nyckeltal | Älmhult | Riket | År |
|---|
| Tillgång till fast bredband om minst 100 Mbit/s, andel (%) | 97,83 | 100 | 2025 |
|---|
| Färdigställda bostäder, ny- och ombyggnad, antal/1000 inv | 2,62 | 3,14 | 2025 |
|---|
| Befolkning i kollektivtrafiknära läge, andel (%) | 46,70 | 80,90 | 2024 |
|---|
| Cykelväg i kommunen, total, meter/inv | 3,49 | 2,67 | 2025 |
|---|
Förskola
| Nyckeltal | Älmhult | Riket | År |
|---|
| Barn 1-5 år inskrivna i förskola, andel (%) | 87,64 | 86,44 | 2025 |
|---|
| Inskrivna barn per årsarbetare i förskolan, lägeskommun, antal | 5,05 | 5,09 | 2025 |
|---|
Kultur och fritid
| Nyckeltal | Älmhult | Riket | År |
|---|
| Lån från kommunala bibliotek, antal/inv | 6,42 | 5,01 | 2025 |
|---|
| Deltagartillfällen i idrottsföreningar, antal/inv 7-20 år | 32,48 | 33,36 | 2024 |
|---|
Miljö
| Nyckeltal | Älmhult | Riket | År |
|---|
| Utsläpp till luft av växthusgaser totalt, ton CO2-ekv/inv | 3,96 | 4,50 | 2024 |
|---|
| Kommunalt avfall som samlats in för materialåtervinning, inkl. biologisk behandling, andel (%) | 50 | 40 | 2025 |
|---|
| Medelavstånd till skyddad natur, km | 2,50 | 2 | 2025 |
|---|
Skola
| Nyckeltal | Älmhult | Riket | År |
|---|
| Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen) | 215 | 230 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, hemkommun, andel (%) | 77,25 | 83,63 | 2026 |
|---|
| Elever i åk 8: Känner du dig trygg i skolan? Andel som svarat "Helt och hållet" eller "Till stor del", (%) | 69,60 | – | 2026 |
|---|
| Gymnasieelever med examen inom 3 år, hemkommun, andel (%) | 55,56 | 71,30 | 2025 |
|---|
Trygghet
| Nyckeltal | Älmhult | Riket | År |
|---|
| Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv | 10 019 | 13 581 | 2025 |
|---|
| Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv | 823,1 | 1 067 | 2025 |
|---|
| Anmälda bostadsinbrott, antal/100 000 inv | 215,7 | 258,7 | 2025 |
|---|
| Anmälda stöld- och tillgreppsbrott, antal/100 000 inv | 1 998 | 2 880 | 2025 |
|---|
Äldreomsorg
| Nyckeltal | Älmhult | Riket | År |
|---|
| Brukarbedömning särskilt boende äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 85,11 | 79,84 | 2026 |
|---|
| Brukarbedömning hemtjänst äldreomsorg - helhetssyn, andel (%) | 85,61 | 86,77 | 2026 |
|---|
| Väntetid i antal dagar från ansökningsdatum till första erbjudet inflyttningsdatum till särskilt boende, medelvärde | 107,0 | – | 2026 |
|---|
Källa: Kolada. Värdet för riket är Koladas rikssnitt för samma nyckeltal. Enheten framgår av nyckeltalets namn.
Skyddad natur i Älmhult kommun
I kommunen finns 15 naturreservat och 1 kulturreservat.
- Göteryd naturreservat, 101 hektar, bildat 2019
Området är tätortsnära, mellan Göteryds samhälle och sjön Römningen. I sydöst avgränsas området av Klockareån, vars mader restaurerats och hävdas genom slåtter. Skogsmarken består dels av sumpskogar, dels av fastmark. Skogen är talldominerad eller en blandning av tall- och gran på fastmarken. Inslag av björk samt … - Hallaböke naturreservat, 121 hektar, bildat 2019
Hallaböke är ett större område med ädellövskog på en östsluttning med bitvis kraftig lutning mellan Hallaböke by och Helge å. Hallaböke by med hus och mindre gårdar ligger utmed landsvägen som går i nordsydlig riktning mellan byarna Hallaryd och Kornberga i norr, samt Brötan och Visseltofta i söder. Området är beläget … - Hökhult naturreservat, 9,6 hektar, bildat 2013
Naturvärdena vid Hökhult är höga och framförallt knutna till äldre ädellövträd. I det föreslagna naturreservatet inkluderas två oskyddade nyckelbiotoper. Den större nyckelbiotopen utgörs av äldre grova bokar(flera ihåliga) längs med byavägen samt betesmark med äldre blandade ädellövträd (lind, ek, lönn, bok, hassel) … - Höö naturreservat, 365 hektar, bildat 1960
- Komministerbostället Råshult kulturreservat, 59 hektar, bildat 2002
Lägg till - Kronan naturreservat, 9,1 hektar, bildat 1985
- Marsholm naturreservat, 528 hektar, bildat 1983
Marsholm är en ö i sjön Möckeln. Ön är drygt 300 hektar stor vilket gör den till den största ön i sjön. Naturreservatet omfattar delar av öns landområde och ett stort vattenområde runt om med flera öar och skär inkluderade, varav de största öarna är Storö, Skallö och Skälsö. Möckeln är en 48 km2 stor näringsfattig … - Möckelsnäs naturreservat, 13 hektar, bildat 2014
Det är den stora arealen lövskog och i första hand ädellövskog som utmärker Möckelsnäs. Här finns små bokbestånd, grova solitärträd och ekdominerade skogmarker med inslag av bl a bok och lind. Höga naturvärden är framför allt knutna till ädellövskogarna från naturre-servatet Kronan och söderut. Kronan och de omgivande … - Ramsåshuvud naturreservat, 267 hektar, bildat 2005
- Siggaboda naturreservat, 72 hektar, bildat 1995
- Spåningsrås naturreservat, 31 hektar, bildat 2023
Spåningsrås ligger 1,5 km nordväst om Pjätteryd i ett förhållandevis flackt landskap med skogsmarker, myrar och små byar med odlingsmarker. Naturreservatet Spåningsrås är 37 ha stort och omfattar in- och utägomarkerna till gården Spåningsrås, norr om Stockhultasjön. Detta delvis mycket välbevarade odlingslandskap … - Stenbrohult naturreservat, 57 hektar, bildat 2009
- Stockanäs naturreservat, 17 hektar, bildat 2009
- Taxås naturreservat, 118 hektar, bildat 1994
Naturreservatet består av den västra delen av den gamla inägomarken tillhörande Taxås gård, tidigare Taxås by. Längst i norr finns gamla utmarker som sedan länge övergått till ädellövskog. Genom området löper ett grönstensstråk av hyperitdiabas som har stor påverkan på såväl topografi som flora. Många besökare lockas … - Vakö myr naturreservat, 968 hektar, bildat 1998
- Östra Tångarne naturreservat, 216 hektar, bildat 2015
Området ligger väster om Diö på väg ut mot Höö, och består av fastmark, mader, lång strandlinje samt en del av sjön Möckeln. Mosaiken av skog och öppnare partier, tillsammans med den naturliga vattenregimen, utgör goda förutsättningar för många sällsynta växter och djur att finna sin livsmiljö här, till exempel …
Källa: Naturvårdsverket, naturvårdsregistret.
Statistikområden i Älmhult kommun
Kommunen är indelad i 9 demografiska statistikområden (DeSO). Välj ett område för att se ålder, boende, utbildning, arbete och inkomster där.
Orter i Älmhult kommun
Postorter vars centrum ligger i kommunen. En postort kan sträcka sig över kommungränsen.